niedziela, 27 października 2013

Na co zwracać uwagę pisząc list motywacyjny i CV?Znalezienie poradnika informującego nas o tym, jak napisać CV, aby nie zostało ono zignorowane przez pracodawcę nie jest trudnym zadaniem. Cenne rady czekają na nas zarówno w sieci, jak i w prasie poradnikowej.

O najczęstszych błędach popełnianych podczas pisania życiorysu mówi się nawet za pośrednictwem radia i telewizji. Gdy interesuje nas naprawdę wartościowy list motywacyjny sytuacja jest bardziej skomplikowana. To prawda, często mówi się o tym, że jest on nie mniej ważny niż CV, gdy jednak poszukujemy naprawdę wartościowych porad umożliwiających jego przygotowanie możemy przekonać się o tym, że nie jest to proste zadanie. Najwyższy czas, aby to zmienić!
Już na wstępie warto uświadomić sobie, że zdecydowana większość listów motywacyjnych trafiających do pracodawców zawiera błędy formalne. Niewłaściwy układ listu to norma, choć przecież w przypadku CV niemal nigdy nie pozwalamy sobie na podobne niedociągnięcia. Najpoważniejszy błąd związany jest oczywiście z długością tego dokumentu. List motywacyjny nie powinien być zbyt długi i dobrze, aby mieścił się na jednej kartce formatu A4, nie powinien jednak również ograniczać się do trzech lub czterech zdań, dotyczy to listów zarówno osób aplikujących na stanowisko informatyka jak i do banku. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku wcale nie udowodnimy pracodawcy, że jesteśmy osobami niekonwencjonalnymi, a jeśli ten ostatni będzie zmuszony do wyciągnięcia jakichś wniosków na podstawie niestarannego dokumentu aplikacyjnego, z pewnością uzna nas za osoby, które nie tylko nie są zaznajomione z zasadami jego tworzenia, ale również nie robią nic, aby zmienić taki stan rzeczy.
Prawy górny róg kartki to miejsce, w którym powinna pojawić się miejscowość, w której znajdujemy się aktualnie i piszemy list, a także data dzienna. Poniżej (również pamiętając o prawym rogu, jako o tym, w którym powinny znajdować się informacje) powinny pojawić się dane dotyczące adresata. Niezbędny jest zwłaszcza adres firmy, do której kierujemy list motywacyjny, jeśli zaś dane te są nam znane, warto pamiętać również o nazwisku i funkcji osoby odpowiedzialnej za przebieg rekrutacji. Również na tym etapie popełnia się wiele błędów, osoby przygotowujące dokumenty aplikacyjne wielokrotnie zapominają bowiem usunąć dane wzorcowe albo te, których używały w dokumencie tego typu przygotowywanym na potrzeby innego pracodawcy. Niektórzy adresaci listów motywacyjnych przymykają oczy na tego rodzaju potknięcia, spora grupa uważa jednak, że tego rodzaju pomyłka dyskredytuje niestarannych kandydatów.


Autor:
Anna Sokal, strona internetowa autora KLIKNIJ

Filled Under:

0 komentarze:

Prześlij komentarz